Preventivni saveti za zdrava leđa
nazad
pravilno sedenje
upotreba pravilne stolice
pravilna visina stola
zauzimati pravilan stav - raskorak
pravilno dizanje tereta
pravilno dizanje tereta
pravilno nošenje tereta bez izvijanja kičme
pravilno nošenje tereta bez izvijanja kičme
pravilno nošenje tereta bez izvijanja kičme
Kod nošenja tereta treba obratiti pažnju da se kičmeni stub, a time i telo, ne savije na suprotnu stranu. Teške terete treba nositi čas na jednom, čas na drugom ramenu Isto tako treba razmišljati o mogućnosti raspodele tereta na obe ruke, tako na primer, nositi dva manja vedra umesto jednog većeg. Ukoliko treba da prenesemo teret u obema rukama, onda ga treba držati pripijenog uz telo, pri čemu je važno da se ne izvijemo u krstima zavaljivanjem tela unazad već treba da se savijemo unapred, ka teretu.

Korisni saveti za domaćice kako ispravno držati telo i prilagoditi svakodnevnom poslu.  pogledajte ovde
Vodeći i opšti stavovi

Ispoljavanje uticaja svakodnevnog života na kičmeni stub i opterećenja kičmenog stuba pri sportu, pri telesnim vežbama i u slobodnom vremenu:
-    Dugo sedeti je loše, nepravilno sedeti je još gore.
-    Motorni točak vrši stalni teror na zdravlje kičme mladih.
-    Kičmeni stub odraslih nosi otiske propusta mladosti.
-    Najveću opasnost za kičmeni stub odraslih predstavljaju fotelje.
-    Sedenje je i ostaje najgori stav za čovečije telo: "Sedenje je doživotna bolest".
-    Ići će nam bolje, ako hodamo više. Hodanjem se stiže do najbolje koordinacije mišića trupa.
-    Najviša zapovest za očuvanje zdravog držanja kičmenog stuba glasi "kretanje". Dalje od auta, bliže kretanju u prirodi.
-    Telesni rad nije uvek i u svemu neprijatan za telo i nehuman.
-    Rehabilitacija je važnija od zarade: najbolja pomoć pri rehabilitacijije samopomoć.
-    Vežbanje jača - nevežbanje slabi; preterano vežbanje škodi postepeno vežbanje (pod nadzorom lekara) leči.
-    Takmičarski sport nema ništa zajedničkog sa zdravljem.
-    U takmičarskim vežbama leže štetne tendencije.
-    Oštećenja kičmenog stuba su indikacija za zabranu svih takmičarskih sportova.
-    Sportska oštećenja centralnih organa sistema za podupira-nje i kretanje su češća nego sportske ozlede.
-    Nedostatak kretanja i vibracije se s pravom označavaju kao "ubice" kičmenog stuba.
-    Ispred rada stoje ludosti slobodnog vremena.
-    Zapovest za ponašanje u slobodnom vremenu je, pre svega, "kretanje".
-    Čovek je telesno toliko mlad za opterećenje koliko je to njegova kičma.
-    Slobodno vreme koje provodi sedeći je loše provedeno slobodno vreme.
M  E  D  I  C
M ILOJEVIĆ
Ordinacija Milojević medic, Novi Sad, Bulevar cara Lazara 90, telefon 064/197 22 99 .  Design by Tićma   www.milojevicmedic.com
index  |  Dr Milojevic  | istorija  |  vežbe  |  preventiva  |  indikacije  |  procedure  | kontakt  |  sadržaj
Važno je da na svim radnim mestima, koja zahtevaju aktivnost u sedećem položaju tela, predmeti koji se često koriste budu postavljeni na dobro podešenu visinu. Ovaj zahtev je važan i radi očiju i radi ruku. Time će se izbeći preopterećenje kičmenog stuba u predelu vrata. Da se kičmeni stub ne bi morao pri određenim poslovima u sedećem stavu bočno iskrivljavati, preporučuje se korišćenje obrtne stolice, bez naslona. Pritiskom stopala okrećemo stolicu i celo telo u željenom pravcu i kičmeni stub ostaje uspravan.
Ukoliko smo prinuđeni da radimo u stojećem položaju, tada ne sme visina radnog mesta da nas prisiljava na nefiziološko držanje tela. Oslona površina mora biti velika a radni sto mora imati dovoljnu visinu. Pult za pisanje u stojećem položaju je pogodan i služi za promenu između sedećeg i stojećeg radnog položaja. Radovi koji se izvode stojeći, na isuviše niskom radnom stolu često vode ka okretanju kičmenog stuba a time i ka prenaprezanju mišića što izaziva bolove.



Kod ispravne visine radnog stola treba, koliko god je moguće češće, zauzimati stav raskoraka, da bi se radno kretanje ostvarilo prebacivanjem težine tela sa jedne noge na drugu. Česta promena između položaja sedenja i stajanja poboljšava se korišćenjem stolice bez naslona "koja se sama diže". Njena stopa je napunjena peskom, težište stolice bez naslona je time pomereno i ona se može pri svakom pokretu malo pomeriti, ali ne i prevrnuti. Tako se dobija veći prostor za pomeranje pri radu u sedećem položaju. Kod podizanja tereta treba paziti da težina tereta bude smanjena na podnošljivu meru. Ili podeliti teret na više radnih hodova, ili pozvati druge osobe da podignu teret. Pogrešno je podizati teret iz položaja savijenog kičmenog stuba sa ispruženim rukama. Ispravno je da oslonu površinu tela dovedemo što je moguće bliže teretu, savijemo kolena i zglobove kuka, izdužimo leđa i teret privučemo koliko god je to moguće bliže središnoj tački tela. Moramo, pak, uvek paziti na to: da prvo dižemo teret - a posle da se okrećemo! U drugom slučaju može jedno "uvrnuto" kretanje, pri nefiziološkom opterećenju kičmenog stuba, da dovede do velikih tegoba.


Zdrava i snažna muskulatura je uslov da se savladaju zahtevi koji se svakodnevno postavljaju našem telu. Udobniji način življenja u mnogim domenima naše civilizacije je uzrok smanjene telesne aktivnosti sa nedovoljnim ili nepotpunim fizičkim angažovanjem tela. Na drugoj strani je posao koji obavljamo, često sa jednostavnim opterećenjem tela, odnosno mišića. Ne poštuje se princip njihovog ravnomernog opterećenja. Dolazi do preteranog zamaranja. Bolovi su često posledica prekomernih zahteva koje postavi iznenadna telesna aktivnost našem neuvežbanom telu. Gde leže mogući uzroci?
-    Suvišno sedenje, na primer ispred televizijskog aparata i u birou.
-    Isuviše vozimo auto.
-    Naša radna mesta su podešena jednostavnim telesnim opterećenjima.
-    Živimo isuviše udobno i zaboravljamo da čovečijem telu treba vežbanja. "Kičmeni disk živi od kretanja". Neophodno je da se brinemo o ravnoteži. Svaku mogućnost za telesnu aktivnost, koja se nudi treba iskoristiti.
S tim u vezi evo nekoliko malih primera:
-    Umesto da se sekiramo pred prepunim liftom, možemo ponovo da koristimo stepenište. Najpre samo jedan sprat, kod postepenog opterećenja tela moći ćemo kasnije i bez lifta.
Posle dužeg stajanja u gužvi tramvaja ili podzemne železnice ne bi trebalo da odmah ponovo stojeći, koristimo pokretne stepenice (eskalator). Umor, stvoren stajanjem, možemo da otklonimo ako se krećemo i iskoristimo normalne stepenice. - Ako treba da obavimo još neke nabavke u gradu, ne treba da žalimo zato što nema prostora za parkiranje neposredno ispred radnje. Možemo da izaberemo mesto za parkiranje automobila koje je udaljenije i da se radujemo što ćemo moći "da ispružimo noge".
Naziv "Preventiva znanjem i ponašanjem" karakteriše, veoma jasno, cilj kome se teži u ovom delu priručnika. Saznanja o ispravnom držanju tela i prilagođavanju tela svakodnevnom poslu, kao i prilagođeno ponašanje u slobodnom vremenu su uslov za odgovarajuću preventivu sopstvenom inicijativom. Polazeći od te osnove okrećemo se najpre problemima svakodnevnog telesnog opterećivanja i profesionalnoj delatnosti i učimo na običnim primerima da kontrolišemo naše telo i naše kretanje.
Svakodnevno telesno opterećivanje i profesionalna delatnost
Nedostatak telesne aktivnosti često vodi do prekomerne težine. Da bismo obešeni deo "trbuščića" i povlačenje unapred izdržali, naginjemo se unatrag u krstima i na taj način opterećujemo kičmeni stub veoma jednostrano. Isto tako je važno da se telesnom aktivnošću i odgovarajućom dijetom skine prekomerna težina a trbušni mišići odgovarajućim vežbama ojačaju.
Tokom najvećeg dela dana opterećujemo naša stopala. Dobar rad stopalima vodi ka dobrom držanju: radom mišića stopala dobijaju takođe i mišići trupa neophodne impulse za aktiviranje. Zbog toga je važna odgovarajuća obuća. Naši podovi i ulice su tvrdi i neelastični, stoga đonovi naše obuće treba da budu mekani i savitljivi, tako da se može ostvariti odupiranje stopala od poda. U tu svrhu je koristan elastičan uložak. Postoji obuća kojoj takve uloške ugrađuju sami proizvođači. Hodajmo bosi samo tada kada se možemo kretati po mekanoj podlozi, kao što je livada, pesak i tepih. Cipele moraju da budu čvrsto navučene na stopala. One ne smeju pri svakom koraku ispadati. Na taj način se stopalo prisiljava da samo čvrsto drži cipelu: normalno odupiranje
stopala o pod ne može više da usledi.
Visina potpetice je isto tako od značaja. Suviše visoke potpetice   sprečavaju   kretanje   stopala.   Hodanje   prelazi   u "nabadanje". Zbog lošeg opterećenja nogu, dolazi do pogrešnog stava karlice a time i do pogrešnog opterećenja kičmenog stuba.
Bolovi u leđima su mogućne posledice. Zbog toga visoke potpetice treba nositi samo kratko vreme. Cipele moraju, što je samo po sebi razumljivo, biti dovoljno široke, a čarape dovoljno elastične, da bi bio obezbeđen dobar prostor za slobodno kretanje prstiju. Nemogućnost njihovog pokretanja sprečava odgovarajuće pokretanje stopala. I drugi predmeti odevanja mogu  na isti  način da budu neodgovarajući. Isuviše uske pantalone ili isuviše uzana suknja, ograničavaju pokrete zglobova kuka i time ometaju ispravno kretanje, kao na primer pri hodanju, ali isto tako i pri sedenju.
Moramo paziti na to da izbegavamo jednostrano držanje tela i da pokušavamo često menjanje njegovog položaja. Savetuje se promena položaja tela u radu iz sedećeg u stojeći, koji se prekida hodanjem. Promena stava vodi ka promeni mišića koji se naprežu; zamoreni mišići se opuštaju i mogu posle toga ponovo da se aktiviraju. Ovi jednostavni zahtevi mogu se sigurno ostvariti na najvećem broju radnih mesta.
Pogrešan položaj kičmenog stuba, koji je bilo pri sedenju ili stajanju zauzet zbog razlike u visini pojedinih delova tela, kao i zbog različitih dužina nogu, treba da bude olakšan jastukom na sedištu ili različitom visinom cipela. Treba da sedimo po mogućnosti uspravno i na normalno visokoj stolici. Stopala moraju imati čvrst oslonac o pod, zglob kolena savijen pod pravim uglom, a karlica u središnom položaju; na taj način se kičmeni stub može lako uravnotežiti. Treba izbegavati niski i mekani nameštaj za sedenje. Jastučić za sedenje u obliku klina, vredan je preporuke. Oslanjanje, trtičnih kostiju na povišeni deo klina omogućuje karlici pravilan položaj.
Ukoliko zauzmemo na svom radnom mestu, na primer za pisaćim stolom, dugotrajni mirni sedeći položaj, tada moraju leđa u predelu kičmenog stuba, oko slabina i krsne kosti, biti tako oslonjena da se karlica drži u ispravnom položaju. Visina sedišta mora biti podešena prema telu, središna površina ne sme da bude suviše duboka, natkolenice moraju da leže udobno i u horizontalnom položaju. Visina radnog stola mora da bude odgovarajuća i da ima nivo laktova pri opuštenim ramenima.