Preventivni saveti za zdrava leđa
Domaćice
Domaćice pripadaju grupi zanimanja sa najdužim radnim vremenom. Stoga je njihovo telesno i duševno opterećenje veoma visoko. Radi toga je veoma odlučujuće paziti na to da su radni uslovi dobri tako da domaćice mogu da rade čuvajući svoja leđa i svoja stopala.
Važan je tačan izbor visine radne površine u kuhinji. Ali čak i kada visina radne površine odgovara, veoma često je sudopera isuviše niska, pošto njena gornja ivica leži u istoj ravni sa ostalim delom radne površine. Nepromočiva kecelja, može omogućiti da se kod poslova ispiranja naslonimo napred na sudoperu, da bismo postigli opušteno držanje tela. U našim stanovima umivaonici imaju retko kad odgovarajuću visinu. Iz tih razloga se peremo u savijenom položaju, koji uzrokuje grčeve i bolove. Upravo za starije osobe ovo nefiziološko držanje tela je mučenje.
Pošto nam je retko moguće da visinu naših radnih mesta u domaćinstvu podesimo prema traženim zahtevima za dobro fiziološko držanje pri radu, moguće je o datim preporukama voditi računa kod novogradnje.
Važno je da na svim radnim mestima, koja zahtevaju aktivnost u sedećem položaju tela, predmeti koji se često koriste budu postavljeni na dobro podešenu visinu. Ovaj zahtev je važan i radi očiju i radi ruku. Time će se izbeći preopterećenje kičmenog stuba u predelu vrata. Da se kičmeni stub ne bi morao pri određenim poslovima u sedećem stavu bočno iskrivljavati, preporučuje se korišćenje obrtne stolice, bez naslona. Pritiskom stopala okrećemo stolicu i celo telo u željenom pravcu i kičmeni stub ostaje uspravan.
Ukoliko smo prinuđeni da radimo u stojećem položaju, tada ne sme visina radnog mesta da nas prisiljava na nefiziološko držanje tela. Oslona površina mora biti velika a radni sto mora imati dovoljnu visinu. Pult za pisanje u stojećem položaju je pogodan i služi za promenu između sedećeg i stojećeg radnog položaja. Radovi koji se izvode stojeći, na isuviše niskom radnom stolu često vode ka okretanju kičmenog stuba a time i ka prenaprezanju mišića što izaziva bolove.
fiziološko držanje pri radu, moguće je o datim preporukama voditi računa kod novogradnje.
Isto tako u domaćinstvu je promena između sedenja i stajanja za vreme rada neophodna. Radni sto, na kome se može raditi i u sedećem stavu, treba da bude na raspolaganju. Kod stojećih poslova, kao na primer, kod peglanja, često dolazi do loših pokreta tela. Oni se mogu izbeći zauzimanjem položaja iskoračenja nogu u smeru u kome će se raditi. Ukoliko peglamo sedeći, preporučuje se takođe obrtna stolica bez naslona, koja se pokreće pritiskom stopala i na taj način se povećava prostor za pomeranje. Predmeti koji se često upotrebljavaju moraju biti postavljeni na pogodnu visinu za dohvat. Tako hladnjak ne treba da stoji na zemlji već u visini vidnog polja domaćice.
Naprave za održavanje čistoće ne bi smele prema visini tela domaćice, da imaju isuviše kratke drške. Osim toga, u ovom slučaju ispravni položaj nogu pruža odgovarajuću mogućnost da se leđa opuste.Usisivač, koji se kao sanke vuče preko poda, lakši je za leđa, ne opterećuje toliko kao jedan ručni usisivač. Kad obavlja čišćenje poda, domaćica treba da klekne, menjajući kolena. Poželjno je da postavi jastučić ispod kolena.
Isto tako nameštanje postelje treba obavljati iz iskoračenog položaja nogu i sa kolenom i bedrom dovoljno nisko savijenim. Dušeci ne smeju biti isuviše teški kako bi se mogli lakše okretati.
Poseban problem za domaćicu je nabavka, pogotovu za višečlanu porodicu. Nošenje tereta vodi takođe i ovde ka jednostranom i pogrešnom opterećenju kičmenog stuba i mišića. Ispravno je terete podeliti na obe ruke.
Preporučuju se kolica za kupovinu koja se vuku ili guraju. Mokro rublje ne treba prenositi u velikim količinama i samo u jednoj posudi. Ukoliko se rublje vadi iz mašine za pranje, korpa u koju se stavlja treba da stoji na jednoj stolici. Kada se napuni mokrim rubljem, može se sa te visine znatno lakše dizati i nositi, nego ako je bila na podu. Isto tako treba naglasiti da je bolje teret mokrog rublja podeliti na više korpi ili raspoloživu jedinu korpu više puta puniti. Na prostoru za sušenje rublja treba da bude pripremljena stolica na koju može da se stavi korpa. Domaćici tako nije neophodno da se za svaki komad rublja saginje do poda. Treba paziti da se vešanje rublja ne čini savijenih leđa unatrag, već se preporučuje da se ona nagnu napred, ka konopcu za rublje.
Domaćice sa malom decom posebno su jako opterećene. Trudnoća sa prevelikim rastezanjem mišića stomaka nije davno prošla a ipak one moraju svoju dojenčad i malu decu stalno dizati i nositi.
Sto za povijanje dojenčadi mora imati povoljnu visinu, kako bi majka mogla na njemu dobro da obavi presvlačenje deteta. Često se kao rešenje u nuždi, prebace razni poklopci preko kade za kupanje, koji služe kao sto za povijanje. Pri tome su leđa majke prekomerno napregnuta, a kao posledica su bolovi zbog prenaprezanja. Odraslija deca mogu se radi oblačenja popeti na stolicu, tada majka ne mora da se tako nisko savija.
Blagovremenim odmaranjem u povoljnom položaju, kratkim prileganjem ili sedenjem u poluležećem položaju sa oslanjanjem kičmenog stuba na jastuke pri visoko podignutim nogama, izbegava se isuviše veliko zamaranje i pomaže se savlađivanje dnevnih zadataka. Pošto je naš kičmeni stub, a u posebnoj meri onaj kod domaćica, preko celog dana opterećen, neophodno je takođe i pri dobrim radnim uslovima, odvojiti za kičmeni stub dovoljno vremena za odmor. Treba paziti na to da se u odgovarajućem položaju tela postigne povoljno opterećenje pojedinih delova kičmenog stuba. Dušeci i madraci ne smeju da budu isuviše mekani, inače telo propada. Madrac od letvica, ali isto tako i daska ili čvrst madrac je najbolja podloga za ležeći položaj tela. Kod žena je naročito čest nepovoljni odnos između tankog struka i relativno visokih kukova. Zbog toga se pri ležanju savija kičmeni stub u predelu krsta, a to je za njega loše opterećenje. Jutarnji bolovi kičmenog stuba mogu se delimično time objasniti. Jedan mekani svežanj ili jedan mali jastuk, koji odgovaraju posebnoj konfiguraciji takvog tela, su jednostavna ali potpuno efikasna sredstva, kako bi se dobio dobar oslonac.