Specijalistička ordinacija za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju
Ordinacija Milojević medic, Novi Sad, Bulevar cara Lazara 90, telefon 064/197 22 99 .  Design by Tićma   www.milojevicmedic.com
index  |  Dr Milojevic  | istorija  |  vežbe  |  preventiva  |  indikacije  |  procedure  | kontakt  |  sadržaj
nazad
Laser

    Combi laser stimulator je moderan medicinsko-terapijski uređaj zasnovan na primeni monohromatske svetlosti pojačane pomoću stimulisane emisije zračenja (LASER - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation), u kombinaciji sa transkutanom električnom stimulacijom nerva (TENS) i opciono sa elektromagnetom.
Terapijsko dejstvo Combi laser stimulatora je širokog spektra i kreće se od fizijatrijsko-reumatološkog do stomatološkog, uključujući i akupunkturni tretman.
Laserski aplikator - sonda je opremljen izvorom laserskog zračenja impulsnog toka, talasne dužine maksimuma na 670 ili 780 nm srednje snage zračenja od 5mW do 60 mW. Za pravi prikaz biološkog efekta lasera bitna je srednja snaga. Frekvencija emitovanja impulsa bira se u devet opsega od 10 Hz do 6400 Hz, u zavisnosti od indikacionog područja.
Combi laser stimulator spada u grupu poluprovodničkih lasera na bazi Galijum-Arsenida (Ga-As) što mu daje određene prednosti:
malih je dimenzija
ne troši se vremenom
neosetljiv je na udare i potrese
potrebna je manja energija napajanja
postiže se veća talasna dužina
kontrola izlazne snage je jednostavna
Posebna pogodnost po čemu se Combi laser stimulator, proizvodnje firme Electromedical, izdvaja u odnosu na druge prozvođače je kombinacija sa transkutanom električnom stimulacijom nerva (TENS) čime se postiže brži terapijski efekat kod akutnih i hroničnih bolnih stanja, nego pri primeni svake od ovih procedura pojedinačno. TENS je ugrađen u kućište lasera. Uređaj je opremljen detektorom akupunkturnih tačaka, tajmerom i sigurnosnim sistemom (safe lock).
BIOLOŠKI EFEKTI LASERSKOG ZRAČENJA
Biološki efekti laserskog zračenja se zasnivaju na fenomenu unošenja specifičnog energetskog potsticaja na citološkom, histološkom i somatskom nivou te dolazi do bioregulacije, uravnoteženja funkcije ćelija, tkiva, organa i sistema u celini.
Laserska svetlost niske snage deluje na normalizaciju potencijala ćelijske membrane poboljšavajući kretanje jona i razmenu materije. U unutrašnjosti ćelije deluje na mitohondrije utičući na pretvaranje ADP-a u ATP te se na ovaj način stiče energija za različite metabolitičke procese, čime se bitno menja funkcionalnost ozračenog tkiva.
Stimuliše   sintezu DNK i RNK bez interferencije  sa genskim i funkcionalnim karakteristikama ćelije, što dovodi do povećanog broja mitoza i ubrzanog zarašćivanja rana.
Povećano je stvaranje kolagenih i elastičnih  vlakana, koje sa povećanjem broja mitoza i poboljšanom mikrocirkulacijom, odnosno trofikom utiče na stvaranje kvalitetnijeg ožiljnog tkiva. Utiče na produkciju IgM i IgG antitela i albumina što potstiče lokalni imunološki odgovor. Stimuliše aktivnost velikog broja enzima.
klinički efekti laserskog zračenja su ispoljeni u vidu antiedomatoznog, antinflamatornog, analgetskog i reparatornog dejstva na tkivo, lokalno na mestu poremećaja funkcije primenom biostimulirajućih doza ili opšte, stimulacijom akupunkturnih tačaka.
Na mestu dejstva laserska svetlost izaziva kapilarnu i prekapilarnu vazodilataciju što uslovljava lokalno pojačanu cirkulaciju krvi, a samim tim pojačano dreniranje međućelijske tečnosti i limfe, uspostavljanje ravnoteže osmotskog pritiska što se manifestuje smanjenjem otoka. Povećava produkciju endogenih morfina što dovodi do snažnog antiinflamatornog efekta. Smanjenjem otoka i ublažavanjem upale uz dejstvo na periferne nervne završetke u smislu podizanja praga nadražljivosti smanjuje se objektivni osećaj bola. Poboljšanje celularnog metabolizma uz pojačanu sintezu proteina i kolagena se ispoljava snažnim reparatornim dejstvom na dekubituse, opekotine i rane.
EFEKTI LASERSKOG ZRAČENJA zavise od:
osobine lasera
osobine tkiva i organa (sadržaj vode, stepen pigmentacije, prokrvljenost, vitalnost, heterogenost, specifična toplota, sprovodljivost...)
vremena ekspozicije
doze zračenja
PRODIRANJE SVETLOSTI U TKIVO zavisi od:
vrste lasera
vrste tkiva
doze zračenja
VRSTA LASERA - dubina prodiranja laserskog snopa za Ga-As je 3-5cm, za He-Ne do lcm, za Ga-Al-As 2-3cm.  Pri direktnom kontaktu sonde sa površinom tkiva deo svetlosti se odbija. Ispod sonde se koncentriše najveća količina energije, pa se za površinske promene koriste slabije doze. Ako želimo efekte na dubljim tkivima primenjujemo više doze uz lako pritiskanje sonde na tkivo. Normalna ćelija na površini pri tome ne reaguje negativno na povećane doze. Ukoliko sondu udaljimo od površine tkiva veći je stepen refleksije,
efekti su blaži, prodiranjeje manje i zahvata veću površinu. (promene na koži i sluzokoži-herpesi, akne, rane...)

                          D = Pxt/A (J/cm2)
P - srednja snaga lasera t   - vreme A - površina
Ako primenjujemo veću snagu manje je vreme izlaganja.
Doze primenjene na sluzokožu su niže (maksimalno do 800Hz).
Kod akutnih stanja terapiju započinjemo sa nižim dozama (800 -3200Hz), da bi nakon 2 - 3 seanse dozu povećali ( 6400 Hz ).
Kod hroničnih bolnih stanja, koriste se više doze ( na početku staviti na 3200 Hz ) i povećavanjem do 6400 za duboka tkiva i velike zglobove)
Na primenjenu stimulaciju delovi tkiva različito reaguju. Neke aktivnosti kao što je jonska propustljivost i membranski potencijal se bude već nakon par minuta dok se sinteza DNK budi nakon dva dana. Većina bioloških efekata se postiže u periodu od 6 do 24h.
Prvih par tretmana se sprovode svakodnevno da bi se zatim pravile pauze od jedan do tri dana. Dužina aplikacije Je 10 do 30 minuta. Sto Je veći broj seansi rezultati su bolji. Kod hroničnih bolnih i upalnih stanja se preporučuje sprovođenje doza održavanja jedanput nedeljno još 2-3 meseca.
Nekada je neophodno obnavljanje tretmana više puta uz pauze između (akupunkturne seanse, ožiljci, kožne promene, celulitis...).





Čovečija kičma sa zadnje strane (a) i bočno (b) sa primerima oblika tela pršljenova u pojedinačnim presecima
REAKCIJA NA TERAPIJU
1.   kod većine osoba posle 1-2 seanse bol se prolazno pojačava,
      nakon čega nastaje olakšanje
2.   bol se smanjuje ili nestaje odmah nakon tretmana
3.   izvesne osobe ne reaguju na primenjenu terapiju
NAČIN APLIKACIJE
1.   lokalno na mestu gde zelimo efekat
2.   preko akupunkturnih tačaka
3.  preko motornih tačaka
4.   u predelu izlazišta nervnih korenova koji inervišu bolnu energiju

INDIKACIJE
Pre započinjanja tretmana neophodno je izvršiti kompletnu evaluaciju stanja i postaviti dijagnozu koju sprovodi lekar specijalista iz određene bolesti.
Indikaciju i tok sprovođenja laser terapije postavlja lekar fizijatar.
Laser terapija se koristi ponekad kao jedina metoda lečenja ali uglavnom kao dodatna metoda uz klasičan terapijski postupak u zavisnosti od vrste oboljenja.
Često se kombinuje sa drugim procedurama fizikalne terapije

M  E  D  I  C
M ILOJEVIĆ