Kontuzije
Rezultat delovanja takve sile su rupture kapilara te infiltracija krvi u okolna tkiva. Nastaje bolni otok koji može biti površinski ili dublji, a što zavisi o jačini sile koja uzrokuje kontuziju kao i o lokalizaciji ozlede. Ako sila djeluje na područjima gdje se kost nalazi gotovo pod kožom (područje patele ili olekranona), koža je stisnuta između kosti i objekta koji udara u tijelo te su česta njena oštećenja. Na mjestima gdje između kože i kosti nalazimo tanji ili deblji sloj mekih tkiva kod kontuzija prevladavaju oštećenja tih tkiva.
Terapija:
Prva pomoć sastoji se u čim ranijem stavljanju hladnih obloga na ozleđeno mjesto, uz ograničenje gibanja tog dijela tijela. Stavljanje leda na ozledeno mjesto treba biti vremenski ograničeno zbog mogućih termičkih oštećenja kože i dubljih tkiva.
HEMATOMI
Hematom je nakupina slobodne krvi na relativno malom prostoru tkiva. Sportaši su skloni hematomima jer su u sportskoj aktivnosti često izloženi ozledama, kojih su posljedice hematomi (kontuzije). Krv kod hematoma ne infiltrira se u tkivo nego se skuplja u jednom prostoru i zadržava sve karakteristike krvi. Krv se tako nakuplja u različitim oblicima, ovisno o vrsti ozljede i njenoj lokalizaciji. Hematomom se ne smatraju krvarenja u jednu od telesnih šupljina (grudni koš, trbuh, zglobovi). Oni su samo krvarenja u tkiva, koja svojim pritiskom stvaraju slobodni prostor. Hematomi mogu biti i opsežni kao na primer u području ledne muskulature ili natkolenice gdje mogu primiti i preko 1 litre slobodne krvi. Isto tako mogu biti minimalni i oštro ograničeni kao što su hematomi ispod pokosnice.
Dijagnoza površnog hematoma je laka. Karakteristični znaci su: otok, podliv krvi i fluktuacija. Kod dubljih hematoma dijagnoza je teža pa nam često pri postavljanju točne dijagnoze pomažu punkcija. Neobično je važno utvrditi da li je ili nije uzrok hematomu ruptura mišića. Neretko se na taj način previdi ruptura mišića ili tetive. Tek kada se hematom povuče ostaju simptomi rupture, a tada ju je vrlo često kasno odgovarajuće lečiti.
Katkada, osobito kod hematoma koji sporo regrediraju ili u slučajevima ponovljenih ozeda nastaje kalcifikacija u području hematoma. Takvi kalcifikati, s obzirom na svoju lokalizaciju, mogu biti uzrokom različitih smetnji kao što su bolne muskularne kontrakcije, ograničenje funkcije te vaskularne i neurološke smetnje.
Terapija:
Prva pomoć kod hematoma sastoji se u stavljanju hladnih obloga na ozleđeno mjesto, uz ograničenje gibanja ozleđenog ekstremiteta. Veće hematome treba svakako odstraniti punkcijom. Osobito su opsežni hematomi koji se razvijaju izmedu fascije late i mišića natkoljenice, koji mogu sadržavati i do 2 litre krvi. Nakon punktiranja stavlja se kompresivni zavoj uz obavezno mirovanje kroz određeno vrijeme.