PASIVNE KINEZITERAPIJSKE METODE
Pasivne kineziterapijske metode su one metode lečenja kod kojih je bolesnik pasivan objekat na koji se primenjuje mehanička sila pomoću specijalnih pokreta ruku terapeuta (manuelna masaža i manuelne manipulacije) ili pomoću specijalnih aparata i sprava (mehano terapija).
MANUELNA MASAŽA
Manuelna masaža je najčešće primenjivani vid pasivne kineziterapije. U odnosu na svrhu primene, ona se deli na terapijsku, sportsku i higijensktu masažu.
Terapijska masaža se koristi u lečenju raznih oboljenja i povreda. Ona se deli na klasičnu terapijsku masažu, limfnu drenažu i refleksnu masažu.
Sportska masaža se primenjuje kod sportista radi povećanja funkcionalne sposobnosti organizma i smanjenja zamora.
Higijenska masaža se primenjuje radi negovanja tela i povećanja opšte zdravstvene sposobnosti. U ovu vrstu masaže ubraja se i kozmetička masaža.
KLASIČNA TERAPIJSKA MASAŽA
Klasična terapijska masaža može da se definiše kao sistem metodičkih pokreta ruku tzv. hvatova, koje terapeut primenjuje na bolesniku kao pasivnom objektu.
Fiziološko i terapijsko dejstvo
Dejstvo masaže zasniva se na mehaničkom nadražaju ekstero-, proprio- i interore-ceptora, pri čemu se javljaju refleksne reakcije raznih tkiva i organa. Masaža, takođe, ima i direktno mehaničko dejstvo na tkiva.
Pod uticajem masaže povećava se oticanje limfe i venske krvi, u tkivima nastaje aktivna hiperemija arteriola i kapilara, povećava se lokalni metabolizam i eliminacija raspadnih metaboličkih produkata, povećava se resorpcija otoka i raznih patoloških depozita u tkivima, poboljšava se trofika tkiva.
Masaža deluje analgetički, a neki od hvatova na povišeni tonus mišića deluju spazmolitički.
Koža je prvi organ na koji deluje masaža. Pod njenim utiCajem odstranjuju se deskvamirane epidermne ćelije, povećava se sekretoma aktivnost znojnih i lojnih žlezda, povećava se turgor i elastičnost kože. U koži se stvaraju histamin i histaminu slične materije koje izazivaju hiperemiju.
Pod uticajem masaže u mišićima se povećava cirkulacija krvi i resorpcija raspadnih produkata metabolizma, smanjuje se zamor i poboljšava kontraktilna sposobnost. Masaža smanjuje opšti zamor i deluje relaksantno i sedativno.
Metodika i tehnika primene
Postoji više metodičkih pokreta ruku - hvatova kojima se izvodi klasična terapijska masaža, a kao osnovni hvatovi izdvajaju se: glađenje, trljanje, gnječenje, lupkanje i vibracije. U zavisnosti od vrste oboljenja odnosno povrede i cilja lečenja, primenjuje se pretežno jedan od hvatova, s tim što se procedura uvek počinje i završava glađenjem.