Fasciitis plantaris
Fasciitis plantaris je veoma bolna i nesnosna povreda i zapaljenje koje sporo prolazi. Nastaje posle preteranih napora: kao neka vrsta oštećenja, kao sindrom prenaprezanja. Led, mir, aspirin, zatim grejanje ultrazvukom kao kod uboja pete.
Kod starijih trkača i igrača može da se stvori na pripoju plantarne fascife jedna egzostoza, koja izlazi iz petne kosti. Ta egzostoza može da frakturira i da daje simptome kao kod naboja pete, ili fasciitisa. Leči se na isti način.
Povrede usled tupih udara, ili hroničnog trenja raznih tetiva koje se stvaraju na stopalu, izazivaju tendinitise. Karakterišu se: bolom, zadebljanjem tetive, stvaranjem gangliona, raznih zadebljanja, a katkad se oseća krepitacija. Treba pažljivo postaviti dijagnozu i lečiti prvo hlađenjem, pa grejanjem i uklanjanjem uzroka.
Frakture kosti stopala nastupaju iz raznih uzroka: udari, padovi, pad teških predmeta na stopalo itd. Zatim, postoje stres frakture, koje naročito zahvataju metatarzalne kosti: najčešće drugu, ređe treću, pa četvrtu i prvu.
Frakture se dešavaju na os naviculare, cubeiformi I, II, III, i me-tatarsus I, II, III, IV, V, s manjom ili većom, dislokacijom. Vrlo je teško bez rendgenskog snimka postaviti dijagnozu. Zato posle prve pomoći: imobilizacijom, hlađenjem, uzdizanjem noge i davanjem aspirina, transportujemo povređenog da se snimi. Kod svih tih povreda imobilizacija gipsom ili drugim metodama je indicirana.
Frakture prstiju su česte usled udara u prepreku, gaženja, ili pada neke sprave. Kod preloma palca stavlja se gips, kod ostalih prstiju se oni fiksiraju leukoplastom, jedni za druge i pažljivo se hoda.
Deformiteti prstiju kao: halux valgus. hallux rigidus. čekičasti prsti, kod drugih se stvaraju tokom života. Verovatno da kod tih drugih postoji izvesna predispozicija, usled slabosti vezivnog tkiva kao što je to slučaj kod kile.