Povrede sluznih kesa
Povrede sluznih kesa (bursa) su dosta česte u sportista. Burze su zatvorene fibrozne formacije, postavljene sinovijalnom opnom i ispunjene sinovijalnom tečnošću. One su rasprostranjene po celom telu, na svim onim mestima gde postoji trenje između tkiva, da bi se ono smanjilo, a pri ekscesivnim pokretima izbegle i povrede.
Sportisti povređuju burze direktnim udarcima, trenjem ili nekom drugom hroničnom iritacijom. U svim takvim slučajevima burza reaguje povećanjem sekrecije, zbog čega joj se napinju zidovi. U slučaju akutnih povreda-udarcem, pošto se povređuju i krvni sudovi zida burze, sadržaj postaje krvav ili sangvinolentan (bursitis traumatica). Tada mogu da postoje različiti stepeni osetljivosti. Kasnije se u ovako povećanoj burzi, mogu napipati čvrste fibrinoidne ili kalcifikatne granule. Otok uzrokovan burzitom, treba razlikovati od intraartikularnili izliva. Najčešće lokalizacije burzita (prepatelarni, infrapatelarni, poplitealni, pes anserinus, retkrolkanealni, retrotrohanterni, subakromijalni, olekranona i dr.) pripadaju patologiji odgovarajućih regiona.
Hronični burziti u sportista su posledica hroničnih iritacija, pa anamnestički podaci mogu da posluže ne samo za dijagnozu, već i prevenciju rekurentnih ataka (L. O. Litton). Hronične burzite karakteriše zadebljanje zida burze i nekad kalcijumske naslage, pastozne konzistencije, koji su radiološki vidne. Ove naslage ukoliko pričinjavaju tegobe, nemaju klinički značaj.
Inicijalna terapija traumatskih burzita se sastoji u primeni leda, kompresiji i poštedi. Opterećivanje sportiste sa neizlečenim traumatskim burzitom, može biti štetno jer su moguća nekoofdinisana opterećenja mišićnih grupa, čak i na udaljenosti od povređene burze, zbog čega može doći do daljih povreda. Takmičar sa subakromijalnim burzitom, na primer, prilikom pada ne sme da se dočeka na ruku obolele strane, što može uzrokovati akromioklavikularnu luksaciju zdrave strane, ili prelom ključne kosti. U slučaju jače napetosti burze indikovana je i aspiracija u obezbeđenim uslovima hirurškog rada, sa kompresijom u trajanju od 48 časova. Ako se burza ponovo puni, onda aspiraciju treba dopuniti instilacijom steroida i kompresijom. U hroničnim slučajevima dolazi u obzir i hirurško lečenje, ali veoma retko. Najvažnija je međutim p r e v e n c i j a, uklanjanjem svih mogućnosti trajnih iritacija, podešavanjem sportske obuće, sportske i zaštitne opreme.