Ordinacija Milojević medic, Novi Sad, Bulevar cara Lazara 90, telefon 064/197 22 99 .  Design by Tićma   www.milojevicmedic.com
index  |  Dr Milojevic  | istorija  |  vežbe  |  preventiva  |  indikacije  |  procedure  | kontakt  |  sadržaj
nazad
Bolovi u krstima i nogama

Proces funkcionalnih promena u tkivu kičmenog diska ima posledična dejstva na pokretni segment: na položaj tela pršljenova, na zglobove pršljenova, na nervne korenove, na muskulaturu, na visinu i širinu kičmenog kanala i na otvore između pršljenova. Stvaranje prskotina i pukotina vodi ka poremećaju opterećenja pokretnog segmenta. Promene tkiva dovode do labavljenja kičmenog diska, koje biva izjednačeno ili kompenzirano najpre mišićima trupa. Tek kada rezerve op-terećenja mišića budu iscrpljene, dolazi do funkcionalnih poremećaja muskulature. Tada je reč o mišićnoj insuficijenciji. Posledica su tupi bolovi kod zamora, koji se ne mogu lokalizovati. Posle odmora poteškoće obično nestaju.
To može da bude početak oboljenja jednog ili lumbalnih segmenata za kretanje. Pacijent mora da nauči da živi "svestan da ima kičmeni stub". Ali isto tako obolevaju i mali zglobovi pršljenova zbog labavljenja kičmenog diska. Dobra opskrbljenost čaure zgloba finim nervima, koji prilikom iskrivljenja ili izduženja signaliziraju bol, omogućuju da se bo-lovi jače osećaju i bolje lokalizuju. Karakterističan bol zgloba pršljenskog luka je probadajući bol pri kretanju; obično ne "zrači" ili može da se oseti samo u neposrednoj okolini. Ograničena pokretljivost u pokretnom segmentu može isto tako da bude prouzrokovana promenom napona u kičmenom disku, kao i promenom zapremine kičmenog diska. Posledice su lokalni bolovi koji se prenose. Međupršljenski prostor stoji kod opterećenja sopstvenom težinom tela u srednjem položaju. Dugotrajno jako opterećenje kičmenog stuba ima za posledicu pojačan gubitak tekućine. Međuzglobna pukotina kod pršljenova stoji pri opterećenju tela u srednjem položaju.
Trajno i jako opterećenje kičmenog stuba ima za posledicu pojačan gubitak tečnosti. Time se remeti ravnoteža opterećenja pokretnog segmenta. Zbog smanjenja zapremine kod obolelog dolazi do umanjenja pukotine malog zgloba pršljenova i do širenja prostora u otvoru između prstenova, što ima za posledicu otežani krvotok i pritisak na nervni koren.



Pored lokalizovanih bolova u tom stadijumu se javljaju i bolovi koji se protežu dužinom nogu. Istovremeni ispad kičmenog diska pojačava bolove. Obrnuto, pri dužem rasterećenju kičmenog stuba, zbog prekomemog priliva tečnosti, dolazi do poremećaja fiziološke funkcije kičmenog diska. Prodiranje suvišne tečnosti u kičmeni disk vodi ka istezanju čaure zgloba.
Ovim se može objasniti jutamja bolna nepokretljivost o kojoj često govore pacijenti. Posle dužeg odmora opušten i nabubreo kičmeni disk biva ponovo pritisnut mišićima i ponovo ispada. Tegobe prouzrokovane na taj način smanjuju se ili isčezavaju za nekoliko sati posle telesnog kretanja (tegobe uhodavanja).
Jači i dugotrajni bolovi, čija se lokacija može tačno utvrditi, ukazuju na to da su zbog premeštanja tkiva u unutrašnjosti kičmenog diska i lokalni nervi nadraženi. Objektivni naiaz je: otvrdla muskulatura i bolna ograničenja pokretljivosti lumbalnog dela kičmenog stuba. Ovo stanje je opšte poznato kao "heksenšus" ("ubod veštice"). Ukoliko posle kraćeg odmora ne nastupi nikakvo poboljšanje, neophodna je lekarska intervencija. Bolna stanja se vremenom ponavljaju. U slučaju protruzije kičmenog diska, ova bolna stanja izazivaju pritisak ispalog vlaknastog prstena na koren nerva. Bolesnik se žali na bolove u nozi ili "išijas". Protruzija kičmenog diska se može povratiti. Povratkom protruzije unutrašnjeg dela kičmenog diska gube se bolovi u nozi koji su nastali zbog pritiska na koren nerva.
Drugi uzroci bolova u krstima
Bol u krstima se oseća ili lokalno ili rasprostranjeno u oblasti slabinskog dela kičmenog stuba i prelaznog dela ka krsnoj kosti. lako su promene kičmenih diskova zaista jedan veoma čest uzrok za njihovo nastajanje, bol u krstima se ne sme shvatiti samo kao mehanička smetnja. Tako mogu, na primer, privredni problemi, kao i problemi uopšte, kojima se bolesnici bave, imati uticaj na nastajanje bolova u krstima i preći u krug problema koji se nazivaju "kičma i psiha". Ali bolovi u krstima ne javljaju se samo kod duševnih smetnji, već isto tako i kod telesnih oboljenja.
Pored urođenih ili stečenih promena kičmenog stuba (stenoza kičmenog kanala) mogu i biohemijski ili imunološki procesi, reumatična i neurološka oboljenja, kao i oboljenja bubrega i odvodnih mokraćnih puteva, da budu povezani sa bolovima u krstima. Bolovi u krstima pojavljuju se često i kod nesanice i kod stomačno-crevnih oboljenja.
Bolove u leđima, koji mogu poticati od ligamenata, malih zglobnih pršljenova tetivnih produžetaka mišica i zglobnih čaura treba raziikovati od bolova koji nastaju na spoju karlica - krsna kost (lliosakralfuge - spojna linija ileuma i sakralne kosti).
Kod bolova u krstima dece i mladih osoba uvek je potreban lekarski pregled. Pored lošeg držanja tela, mogućni uzroci su iskrivljenje kičmenog stuba i zapaljive ili nezapaljive promene kičmenog stuba. Samo u izuzetnim slučajevima može kod dece ili omladine oštećenje ili ispad kičmenog diska da izazove bol.

Međupršljeni prostor sa malim zglobom pršljenova u srednjem položaju kod normalnog i jakog opterećenja
M  E  D  I  C
M ILOJEVIĆ
Specijalistička ordinacija za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju