Ordinacija Milojević medic, Novi Sad, Bulevar cara Lazara 90, telefon 064/197 22 99 .  Design by Tićma   www.milojevicmedic.com
index  |  Dr Milojevic  | istorija  |  vežbe  |  preventiva  |  indikacije  |  procedure  | kontakt  |  sadržaj
nazad
M  E  D  I  C
M ILOJEVIĆ
trakcijom pomoću elektrormotora. Takvi stolovi imaju ležište od 2 do 4 ploče, koje pokreće (razrmiče) elektromotor.
Ekstenzija lumbalne kičme obično se izvodi u ležećem položaju na leđima, pri čemu su noge fieksirane u kukovima i kolenima, a potkolenice postavljene na posebnu platformu koja može da se pomera. U ovom položaju postiže se izravnanje lumbalne lordoze i relaksacija paravertebralne muskulature. Pomoću pojaseva fiksiraju se grudni koš i karlica za dve susedne ploče. Razmicanjem ekartiranjem ploča isteže se lumbalna kičma.
Poznate su i druge vrste ekstenzije lumbalne kičme: horizontalna ekstenzija na trbuhu, vertikalna ekstenzija, ekstenzija na strmoj ravni, ekstenzija u položaju laterofleksije, laterorotaeije i dr.
Ekstenzija vratne kičme izvodi se u ležećem ili sedećem položaju. Fiksira se glava pomoću Glisonove omče i rameni pojas. Rameni pojas ne sme da se fiksira ispod pazuha zbog opasnosti od oštećenja pleksusa brahijalisa. Trakcija se vrši u položaju fleksije od 20° do 30 °, jer u tom položaju ne postoj i opasnost od oštećenja kičmene moždine, a postiže se veće proširenje intervertebralnih otvora. Trakcija u položaju hiperekstenzije može da izazove izbočenje žutih ligamenata u kičmeni kanal i pritisak na kičmenu moždinu.
Podvodna ekstenzija se primenjuje u toploj vodi (37 do 38°e), čime se postiže relaksacija paravertebralne muskulature i analgetičko dejstvo. Ona može biti horizontalna i vertikalna. Horizontalna ekstenzija se izvodi u kadi, u poluležećem položaju s flektiranim nogama, a za trakciju se obično koristi sistem poluge. Vertikalna ekstenzija se izvodi u bazenu. Telo je u vodi do iznad ramena fiksira se trup, tako da trakciju vrši težina tela i dodatni teret, koji se zakači za pojas postavljen na kriste ilijačnih kostiju ili na trohantere.
Ekstenzija može biti: 1. trajna- primenjuje se u krevetu i traje nekoliko časova; 2. kontinuirana - primenjuje se neprekidno s istom trakcionom silom; 3. intermitentna - primenjuje se u intervalima, pri čemu aktivna faza (trakcija) traje 15 do 60 s, a pasivna faza (pauza) 30 do 60 s; i 4. sukcesivno-progresivna - to je intermitentna trakcija pri kojoj se trakciona sila povećava sukcesivno, tokom svake sledeće aktivne faze.

Doziranje
Elemente doziranja čine veličina trakcione sile i trajanje procedure. Razni autori primenjuju različitu trakcionu silu: za lumbalnu kičmu -od 200 do 500N, čak i do 900 N (!); za cervikalnu - od 10 do 150 N. Trakciona sila zavisi od toga da li je bolni sindrom akutan ili hroničan. Kod akutnog sindroma primenjuje se manja sila, kod hroničnog - veća. Intermitentna trakcija primenjuje se s većom silom od kontinuirane.
Trajanje procedure je različito i zavisi od vrste trakcije i primenjene sile. Trajna ekstenzija na krevetu primenjuje se s malom silom i može da traje nekoliko časova. Lumbalna ekstenzija traje od 10 do 30 min, a cervikalna - od 5 do 15 min.
Lečenje se sastoji od 10 do 20 procedura, koje se primenjuju svakog dana. Ako ni posle 7 do 8 procedura ne nastupi nikakav efekat, ekstenzija se prekida.

Opšta pravila za prmnenu ekstenzije
Ekstenzija se primenjuje samo posle pravilno postavljene dijagnoze. Pre ekstenzije primenjuju se procedure s relaksantnim i analgetičkim dejstvom (termoterapija, infraerveni zraci, kratki talasi, infrazvuk i dr.). Trakcija treba da deluje samo na cervikalnu, odnosno lumbalnu kičmu. To se postiže pravilnom fiksacijom najbližih segmenata - glave i ramena, odnosno grudnog koša i karlice.
Trakciona sila se povećava postepeno. Naglo povećanje deluje nadražajno na proprioreceptore i povećava spazam paravertebralne muskulature. Zbog kompresije fiksacionog pojasa na grudni koš, može da se javi otežano disanje i prekordijalni bolovi. Takođe mogu da se pojačaju postojeći bolovi i da nastupi pogoršanje, ako je tehnika nepravilno primenjena ili ako je indikacija nepravilno postavljena.
Procedura se završava tako što se trakciona sila postepeno smanjuje i fiksacija postepeno skida. Bolesnik ostaje da leži na stolu 20 do 30 min u istom položaju u kome je trakcija vršena.
Kontraindikaeije:
- teška diskushernija, kod koje postoji indikacija za operaeiju;
- tuberkulozni spondilitis;
- tumori;
- frakture;
- izražena osteoporoza;
- Šojermanova bolest;
- ingvinalna i skrotalna hemija;
- teža srčana i plućna oboljenja;
- tudnoća.

EKSTENZIONA TERAPIJA

Ekstenzija je pasivna kineziterapijska metoda, koja se sastoji u istezanju trakciji određenih delova tela primenom mehaničke sile. U fizikalnoj medicini ona se najčešće koristi u lečenju degenerativnih oboljenja kičme, o čemu će ovde biti reči.
Mehanizam dejstva
Seriografskim rendgenskim ispitivanjima utvrđeno je da se ekstenzijom mogu povećati intervertebralni prostori za 1,5 do 2,5 mm. Takođe je utvrđeno da se proširuju intervertebralni otvori (foramina intervertebralia), kroz koja prolaze spinalni korenovi, deblokiraju se zadnji intervertebralni (apofizni) zglobovi, koji su u tesnoj anatomskoj vezi sa spinalnim korenovima, isteže se ligamentni aparat. Na taj način se odstranjuje ili smanjuje kompresija i iritacija nervnih elemenata i krvnih sudova, koje izazivaju degenerativni procesi u intervertebralnim diskusima, apofiznim zglobovima i ligamentima. Smatra se da se stvara i izvestan potpritisak (negativan pritisak), koji aspiracionim mehanizmom može eventualno da reponira prolabirane nukleusne mase.

Tehnika i metodika primene
Ekstcnzija se izvodi pomoću specijalnih sprava - ekstenzionih stolova ili stolica, koje su konstruisane na raznim principima. Najviše se koriste stolovi s automatskom