Ordinacija Milojević medic, Novi Sad, Bulevar cara Lazara 90, telefon 064/197 22 99 .  Design by Tićma   www.milojevicmedic.com
index  |  Dr Milojevic  | istorija  |  vežbe  |  preventiva  |  indikacije  |  procedure  | kontakt  |  sadržaj
nazad
DIJADINAMIK

Serija različitih impulsa koji se dobijaju iz neizmenične (sinusne struje) u obliku jednostruko ili dvostruko usmerenih talasa,trajanja 10 ms, frekvencije 50 odnosno 100 Hz,koji se kombinuju sa galvanskom strujom niskog intenziteta 2mA. Razlikuje se 5 modulacija dijadinamičke struje.
MF modulacija-serija impulsa trajanja 10mS frekvencija 50Hz odvojenih pauzama od po 5mS.
Delovanje: analgetsko kod spazma poboljšava trofiku.
DF modulacija-serija impulsa 10mS frekvencija 100Hz bez pauze.
Delovanje: nadražajno simpatikolitično.
CP modulacija-period jedne sekunde DF modulacija smenjuje se sa jednom sekundom MF modulacije.
Delovanje:nadražajno i analgetsko,izaziva vzodilataciju,resorpciju i relaksaciju mišića.
LP modulacija-period 10s kombinovanih rastućih impulsa MF,DF modulacija,smenjuje se sa periodom 5s MF modulacijom.
Delovanje: analgetsko.
RS modulacija-perioda od 1s MF modulacije smenjuje sa pauzom 1s.
Delovanje: kontrakcija (tetanička) normalno inervisanih mišića.
Fiziološko delovanje
Analgetski-elektroanalgezija kod akutnih i hroničnih bolnih stanja (CP,LP,MF).
Simpatolitički-izazivaju vezodilataciju kod perifernih arterijskih oboljenja (DF).
Spazmolitički-bolni spazmi,poboljšava cirkulaciju,resorpciju ekstravazata,smanjuje bol (reumatske bolesti,kompresivne radikulopatije,povrede mekih tkiva,atonične cirkulatorne smetnje) - (CP,LP,MF).
Kontrakcija-normalno inervisanih mišića kod inaktivne atrofije mišića (RS).
-eksponencijalne struje (Kowarschik)
Galvanska struja impulsnog toka,čiji trouglasti impulsi znatnog trajanja 1000mS i intenziteta do 80mA izazivaju snažnu kontrakciju potpuno denervisanog mišića (usporavaju atrofiju).
Kontrakcija normalno inervisanog mišića postiže se intenzitetom struje 2-6mA u trajanju od 1-3mS. Nije bolno zbog sposobnosti normalno inervisanog mišića i senzitivnih nervnih završetaka da se akomodiraju na postepeni porast intenziteta impulsa.
Bezbolno draženje oduzetih mišića. Selektivno draženje oduzetih mišića bez sposobnosti akomodacije.
Indikacije:
- kod inaktivne atrofije (elektrogimnastika)
- kod perifernih oduzetosti
- kod centralnih oduzetosti mišića ekstremiteta
- kod spastičnih mišića
- kod inkontinencije mokraćne bešike
- kod terapije skolioza
M  E  D  I  C
M ILOJEVIĆ
Modulacija    I,    polutalasno usmerena struja 50 Hz (MF):
Postoji analgetsko delovanje koje u ovom slučaju ne traje dugo, prvenstveno utiče na vegetativni nervni sistem, u smislu kočenja simpatikusa. Zbog toga se primenjuje u tretmanu poremećaja simpatičkog nervnog sistema. Posebno se prostrujava ganglion cervicale superius, ganglion stellatum i simpatički trunkus.
Simpatički prouzrokovana bolna stanja u području glave i vrata, npr. ijiigrena i cervikalna migrena, periferni cirkulatorni poremećaji na bazi ateroskleroze, Burgerove bolesti, akrocijanoze, Raunaudova bolest, Sudeckove distrofije i vegetativne distonije. Segmentnom primenom tretiraju se razni funkcionalni poremećaji, kao što su gastralgije, žučne kolike (diskinezije), stenokardija, hronična opstipactija i bronhijalna astma. U ovom tretmanu bolji se rezultati postižu kombinacijom modulacija I i III, I i IV. Nadražuje se nešto iznad praga senzibilnog osećaja, ali ispod praga motornog nadražaja..



2.     Modulacija    II,    punotalasno usmerena struja 100 Hz (DF):
Ovde su  vibracije  intenzivnije fiziološko dejstvo je jače nego kod modulacije I. Efekti su slični, samo što je kod modulacije II delovanje na bol izraženije, a isto tako i kod tonusa simpatikusa. Ovo modulaciji pripisuje se posebno tonizirajuće delovanje na vezivno tkivo. Subjektivni osećaj vibracija pri primeni je veći. Kod tretmana bolnih stanja u području abdomena (splahnikusa) ova modulacija ima prednost u odnosu na modulaciju I. U obzir dolazi i tretman primarne ili sekundarne poremećene trofike vezivnog tkiva.
Doza ne sme preći prag motornog nadražaja, a treba da je iznad praga početnog senzibilnog osećaja.

3. Modulacija III, ritmično se menja modulacija I i modulacija II bez dodatnih pauza (CP).
Ova vrsta modulacije ima jak efekat na uklanjanje edema i hematoma. ublažavanje bola i smanjenje tonusa poprečno prugaste muskulature. Primenju je se u tretmanu kontuzija, distorzija. mišićnih povreda, raznih edema, atralgija, neuralaija, periartritisa ramenog pojasa herpes zostera, cirkulatornih poremećaja, akrocijanoze, posttrombotičkog sindroma, varikoznog sindroma, posle smrzavanja. Ni ovde se ne sme dostići prag motornog nadražaja.
Ova modulacija odlikuje se snažnim i dugotrajnim analgetskim efektom. Posebno se primenjuje u lečenju bolnih sindroma, posebno u vezi kičme, najčešće vratnog i lumbosakralnog dela artralgija, mialgija, fibrozitisa, itd. Dozira se do praga senzibilnog nadražaja, ili nešto iznad, ali uglavnom ispod praga motornog nadražaja.
4. Modulacija IV,
kombinovana modulacija II sa striujom 50 Hz modulisanom po intenzitetu i fazno pomerenim. Frekvencije se kreću od 50- 100 Hz.


5.     Modulacija V,  oblik modulacije II
sa tokom impulsa kroz jednu sekundu i sa pauzom, prekidom od jedne sekunde  (RS  rythmesyncope).
Ova  modulacija se  odlikuje sličnim svojstvima kao modulacije tipa I i II, odnosno MF i DF.



SENZIBILNI OSEĆAJ:

Senzibilni osećaj kod raznih modulacija je drugačiji, zavisi od vrste modulacije i njenih parametara. Modulacija i oseća se kao fini brzi titraji i vibriranje, modulacija II kao manje brze vibracije, ali intenzivnje, modulacija III kao fino treperenje koje brzo nestaje, a vibracije su jače i trajne. Modulacija IV isto kao modulacija III, ali za vreme periode od 100 Hz oseća se mravinjanje i bockanje. Ako se prekorači dozvoljena doza, kod svih modulacija se oseća pečenje i bol.
KONTRAINDIKACIJE:
Kontra indikacije su iste kao kod uređaja za galvanizaciju i interferentne modulacione struje.