Ordinacija Milojević medic, Novi Sad, Bulevar cara Lazara 90, telefon 064/197 22 99 .  Design by Tićma   www.milojevicmedic.com
index  |  Dr Milojevic  | istorija  |  vežbe  |  preventiva  |  indikacije  |  procedure  | kontakt  |  sadržaj
nazad
Aurikolo akupunktura

ISTORIJSKI PREGLED RAZVOJA AURIKULO-AKUPUNKTURE

Iz istorijskog pregleda raznih medicinskih kultura može se videti, da se u medicini, kako antičkog doba tako i srednjeg veka i kasnije, aurikuli pridavao izvestan značaj i da su začeci aurikulo-terapije kao i same akupunkture dosta stari (OMURA-1975, NOGIER-1977).
U postojbini akupunkture u Kini, akupunktura i aurikulo-terapija upotrebljavale su se nekoliko stotina godina i vekova pre naše ere. U "Medicinskom kodeksu" (HUANGDI NEI CHING) koji je napisan 475-221 godine pre n. e. za duži vremenski period bile su po-znate na aurikuli tri akupunkturne tačke.To su bile: porta auris, conventus auditus i conclave auditus.
Pored toga, stara kineska medicina znatnu važnost posvećivala je cerumenu iz uha. Na osnovu žute boje i gorkog ukusa istog, smatralo se da je cerumen proizvod žuči. Zbog toga se mislilo da su bolesti uha u vezi sa bolestima unutrašnjih organa, posebno sa oboljenjima jetre i žučnih puteva. Isto tako, izgled same aurikule je služio za ocenu zdravstvenog stanja bolesnika (ŠERCER-1951).
Na drugom delu antičke civilizacije u starom Egiptu, više godina pre n.e. upotreb-Ijavana je metoda termokauterizacije izvesnih delova aurikule u cilju lečenja neuralgija ishiadikusa.
U grčko-rimskoj klasičnoj medicini HIPOKRAT (460-377 s.v.) posebno dobro poznaje povrede aurikule kod ranjavanja na borilištima rvača i puštanje krvi iz usneškoljke kod raznih oboljenja organizma. U oblasti rimske medicinske kulture postoje podaci o plastičnim operacijama aurikule posle povreda.
Nakon propasti grčko-rimske i arapske medicine, u renesansi, LEONARDO DA VINČI (1452-1519) svojim anatomskim crtežima lica, posebno anatomiji aurikule posvećuje veliku pažnju. Crteži uha odnose se kako na njihov spoljašnji oblik, isto tako i na položaj u harmoničnom sklopu lica, posebno nosa u proporcijama tela.
Prve solidne temelje anatomije uha udario je ANDRIA VESALIUS (1514-1564). Jedan vek kasnije, VALSALVA (1666-1723) u svoje delo "De aurehumana" iznosi pored ostalog i korišćenje aurikule za smirenje jakih bolova zuba. IGNAZ COLLA iz Parme u Italiji, 1810, saopštava o svojim zapažanjima kod jednog čoveka koji nije mogaoda hoda izvesno vreme, posle uboda pčele u predelu antheliksa aurikule. On isto tako ističe dobre rezultate lečenja oboljenja nervusa ishiadikusa retroaurikularnom kauterizacijom u visini fose triangularis. U kasnijim godinama ova metoda lečenja koristiće se ne samo u Italiji, nego i u susednoj Francuskoj (NOGIER-1977).


Čovečija kičma sa zadnje strane (a) i bočno (b) sa primerima oblika tela pršljenova u pojedinačnim presecima
Medjutim, svi pomenuti stručnjaci i istraživači nisu mogli dati naučno objašnjenje ove tako stare metode lečenja. Prvi koji je to pokušao bio je Dr. PAUL NOGIER, lekar iz Liona u Francuskoj. On je 1951. godine na čelu jedne grupe lekara u Lionu razvio koncepciju da na aurikuli postoji reprezentacija čitavog tela, a ne samo tri tačke koje su se koristile u klasičnoj kineskoj medicini. NOGIER je opisao trideset akupunkturnih tačaka na aurikuli sa raznim funkcijama i indikacijama kod lečenja raznih patoloških stanja, pretežnofunkcionalne prirode. Otkrivajući podudarnosti antheliksa sa kičmenim stubom, on je shvatio da je našao ključ za novi sistem koji je trebalo potvrditi. To su učinila njegova, kao i istraživanja mnogih drugih naučnika kasnije.
Paralelno sa ovjm istraživanjima, kineski načunici su utvrdili, opisali i sistematizirali 110 akupunkturnih tačaka na aurikuli, čime su još više obogatili ovu oblast akupunkture.
Danas u nekim zemljama zapadne Evrope i Amerike, aurikulo akupunktura se razvi-la u samostalnu medicinsku disciplinu pod nazivom aurikulomedicina. Pored toga, pod ovim nazivom formirana su razna lekarska društva, kao što su Nemačka akademija za aurikulo-terapiju i Medjunarodno naučnodruštvo za aurikulo-terapiju grupe lionskih medicinskih radnika.
Pored sve mnogobrojnijih publikacija iz ove oblasti akupunkture, postoji i jedan dvomesečni stručni časopis zvanični organ Nemačke akademije za aurikulo-medicinu pod naslovom "Aurikulo-medicina", koji izlazi od 1975 godine u Minhenu.
M  E  D  I  C
M ILOJEVIĆ